Kto nie lubi pizzy i focacci ? Ja osobiście nie znam takich osób, chociaż na pewno istnieją. U mnie w domu często goszczą te dwie potrawy. Pizza nie zawsze jest mojej roboty, ponieważ często w weekend spotykamy się w większym gronie przyjaciół i wtedy najczęściej panowie idą po pizzę do pobliskiej knajpki lub lokalu gdzie przygotowują wszystko na wynos. Nazywane jest to Pizzeria d'asporto, w której poza pizzą można również kupić arancine (nadziewane i smażone kulki ryżowe), panelle e crocche (placuszki z ciecierzycy oraz krokiety ziemniaczane, często serwowane w bułce ), panino con la milza (przepyszna bułka ze smażoną śledzioną ), czy też kurczaki z rożna. Czasami jednak dla tej gromady osób sama coś przygotowuję i jest to najczęściej pizza sfincione oraz właśnie nadziewane focaccie.
Moje, zazwyczaj napakowane są warzywami z dodatkiem sera a czasami również niewielką ilością szynki crudo lub speck. Najczęściej przygotowuję je w kształcie obwarzanka lub długiego bochenka, ale tym razem wybrałam kształt gigantycznego pieroga - takie trochę calzone.
Na Sycylii do wyrabiania ciasta na focaccię używa się mąki z pszenicy twardej semola rimacinata di grano duro (dodatkowo zmielona semolina z pszenicy durum). Możecie zastąpić ją mąką Kamut z pszenicy Khorasan (tzw zboże faraonów, czyli jedna ze starożytnych odmian pszenicy durum, pytajcie o nią w sklepach ze zdrową żywnością). Focaccia to wdzięczna potrawa i nie obrazi się jak do jej wyrabiania użyjecie również zwykłej białej mąki czy mąki orkiszowej. W tym przypadku jednak zachęcam do dodania odrobiny cynamonu do ciasta, spowoduje to że jej smak będzie zbliżony do smaku focacci sycylijskiej.
Taka focaccia często gości również na sycylijskim, wigilijnym stole.
Taka focaccia często gości również na sycylijskim, wigilijnym stole.
SKŁADNIKI:
Ciasto:
500 G MĄKI ORKISZOWEJ BIAŁEJ
1/2 ŁYŻECZKI CYNAMONU
25 G ŚWIEŻYCH DROŻDŻY
1 PŁASKA ŁYŻECZKA CUKRU
1 PŁASKA ŁYŻECZKA SOLI
50 G SMALCU
LUB
3 ŁYŻKI OLIWY Z OLIWEK
WODA W SUMIE OK 250 - 270 ML
Nadzienie:
3 ŚREDNIE CEBULE
2 ZĄBKI CZOSNKU
2 ŚREDNIE BROKUŁY
5 GARŚCIE LIŚCI SZPINAKU
10 FILECIKÓW ANCHOVIES
1 MOZZARELLA
5 ŁYŻEK TARTEGO SERA PECORINO LUB CHEDDAR
SÓL, PEPERONCINO
OLIWA Z OLIWEK
PRZYGOTOWANIE:
Na początek robimy ciasto.
Drożdże rozpuszczamy w 200 ml letniej wody i dosypujemy odrobinę cukru. Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy smalec lub oliwę, resztę cukru oraz sól i wyrabiamy wszystko dodając wodę z drożdżami. Wyrabiamy ciasto przez ok. 20 minut, dodając jeszcze ok. 50 - 70 ml wody. W czasie wyrabiania musimy na przemian naciągać ciasto i uderzać nim dość energicznie o blat. Po tym czasie formujemy z ciasta kulę, wkładamy do lekko obsypanej mąką miski, nacinamy na wierzchu na krzyż, przykrywamy miskę folią spożywczą i ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1,5 - 2 godziny.
Zajmiemy się teraz przygotowaniem nadzienia. W dużym garnku zagotowujemy osoloną wodę. Brokuły dzielimy na małe różyczki, nogę obieramy z wierzchniej, twardej skóry i kroimy na mniejsze kawałki. Wrzucamy brokuły do wrzątku i obgotowujemy przez ok 3 minuty, a następnie odcedzamy i odstawiamy na bok. Zachowajcie nieco wody z gotowania brokuła, przyda nam się.
Cebulę obieramy ze skóry i kroimy w półplasterki, czosnek rozgniatamy płaską stroną noża. Na dużej patelni rozgrzewamy ok. 2 łyżki oliwy z oliwek, dodajemy cebulę oraz czosnek i dusimy na niezbyt dużym ogniu, aż cebula będzie prawie miękka. Podlewamy od czasu do czasu odrobiną wody z gotowania brokułów. Umyte liście szpinaku siekamy drobno. Kiedy cebula już zmięknie dodajemy fileciki anchovies, szczyptę peperoncino, siekany szpinak i obgotowane brokuły. Dusimy wszystko kilka minut, podlewając odrobiną wody w miarę potrzeby.
Mozarellę kroimy w kostkę i odstawiamy na bok na ok. 20 minut, tak aby wypuściła nadmiar swojego mleczka.
W dużej misce mieszamy dokładnie wszystkie składniki nadzienia razem z serami i dopiero teraz doprawiamy do smaku solą.
Nasze ciasto na focaccię powinno już odpowiednio wyrosnąć.
Na blacie rozwałkowujemy ciasto na duży okrąg grubości ok 0,5 cm. Na jednej połowie, rozkładamy nadzienie, nie dochodząc do brzegów ciasta. Zostawmy ok. 2 cm wolnego ciasta wzdłuż brzegu. Przykrywamy drugą połową ciasta i dokładnie zlepiamy krawędzie, zwijając je lekko do środka.
Na blacie rozwałkowujemy ciasto na duży okrąg grubości ok 0,5 cm. Na jednej połowie, rozkładamy nadzienie, nie dochodząc do brzegów ciasta. Zostawmy ok. 2 cm wolnego ciasta wzdłuż brzegu. Przykrywamy drugą połową ciasta i dokładnie zlepiamy krawędzie, zwijając je lekko do środka.
Blachę z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia, leciutko opruszamy mąką, układamy na nim focaccię, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok 30 minut w ciepłe miejsce.
Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 190 stopni C (bez termoobiegu).
Przed włożeniem do pieca obsypujemy naszą focaccię również z wierzchu odrobiną mąki (będzie miała nieco bardziej rustykalny i chlebowy wygląd po upieczeniu).
Pieczemy ok 35 - 40 minut. Powinna nabrać ładnego złotego koloru.
Tak przygotowaną focaccię możemy podawać zarówno na zimno jaki i na ciepło.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz