czwartek, 23 lutego 2017

ORZOTTO Z DYNIĄ I CUKINIĄ

Orzotto nie jest typowym daniem kuchni sycylijskiej, ale zachęcam was do spróbowania. Pierwszy raz jadłam orzotto będąc w uroczej miejscowości Cavalese w regionie Trydent - Górna Adyga. Od tego czasu, szczególnie w okresie  zimowym, to przepyszne danie często gości na naszym stole. W konsystencji przypomina oczywiście klasyczne risotto. Dużą zaletą kaszy pęczak jest jednak fakt, że zawsze pozostaje nieco al dente. 
Tak jak w przypadku risotto pamiętajmy aby zbyt często nie mieszać naszego orzotto w czasie gotowania. Zbyt częste mieszanie może doprowadzić do nadmiernej utraty skrobi i spowoduje, że orzotto stanie się kleiste i pozbawione właściwej konsystencji. Ja mieszam jedynie po każdorazowym dolaniu płynu, oraz na końcu kiedy dodajemy ser, masło i oliwę. Końcowe mieszanie po zdjęciu z ognia tzw mantecatura, pozwala na uwolnienie skrobi a nasze danie nabiera kremowej konsystencji.





SKŁADNIKI:
(2 porcje)

200 G KASZY PĘCZAK
1,5 SZKLANKI DYNI OBRANEJ I POKROJONEJ W KOSTKĘ
1 NIEDUŻA CUKINIA
4 ZĄBKI CZOSNKU
OKOŁO 1,5 LITRA DELIKATNEGO, ROZWODNIONEGO WYWARU WARZYWNEGO
KIELISZEK BIAŁEGO WINA (opcjonalnie)
1 FILECIK ANCHOVIES (opcjonalnie)
1/3 OKRĄGŁEGO MAŁEGO CAMEMBERTA LUB INNEGO SERA TEGO TYPU
2 ŁYŻKI TARTEGO SERA TYPU PARMEZAN DO GOTOWANIA ORAZ JESZCZE TROCHĘ 
DO SERWOWANIA
SÓL,  PIEPRZ
2 ŁYŻKI OLIWY

PRZYGOTOWANIE:

Kaszę pęczak moczymy przez godzinę w wodzie, następnie odcedzamy i przepłukujemy. Obieramy i rozgniatamy czosnek. Cukinię kroimy w ćwierć-plasterki. Camembert obieramy ze skórki i kroimy w kostkę.
Do średniego rondla z nieprzywierającą powłoką wrzucamy czosnek, filecik anchovies i dynię. Wlewamy 1,5 łyżki oliwy i podgrzewamy na średnim ogniu przez kilka minut. Dodajemy cukinię, lekko solimy i dusimy aż będzie prawie miękka. Dokładamy pęczak i chwilę podgrzewamy (ok. 2 - 3 minuty) na nieco większym ogniu, często mieszając. 



Teraz  dolewamy wino, nieco odparowujemy a następnie podlewamy 3 wazówkami gorącego wywaru. Mieszamy i zostawiamy na małym ogniu do czasu aż prawie cały wywar się wchłonie. Dolewamy kolejną porcję wywaru i powtarzamy dopóki kasza nie będzie prawie miękka (powinna być al dente). Będzie to trwało około 30 minut. Pod koniec gotowania, mniej więcej po 20 minutach, doprawiamy  pieprzem, solą i ewentualnie peperoncino, nie zapominając, że na końcu dodajemy jeszcze sery, które również są słone.
Pamiętajmy aby gotowe orzotto nie było suche. Zdejmujemy garnek z ognia kiedy jeszcze nie wchłonęło ono całkowicie ostatniej porcji wywaru. Dodajemy sery i łyżeczkę oliwy. Delikatnie mieszamy poruszając rondlem. Zostawiamy orzotto w garnku na ok. 2 minuty a następnie przekładamy na talerze i od razu podajemy z kieliszkiem delikatnego wina.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz