czwartek, 17 marca 2016

PASTA E FAGIOLI - MAKARON Z FASOLĄ

Za oknem deszcz, wiatr, nieprzyjemnie i nie zanosi się, że coś się zmieni w najbliższych dniach. Zapraszam więc na danie idealne na takie słoty. Gorący i pożywny makaron z fasolą. Jest to klasyka kuchni włoskiej i każdy region ma swój przepis. Ten, który wam prezentuję jest jednym z sycylijskich wariantów, którego nauczyłam się od mojej  teściowej. W tej wersji wykorzystuje się fasolę borlotti, ale można ją zastąpić normalną fasolką. Tym razem użyłam fasolę mrożoną, ale często też biorę suszoną i na taką podaję wam przepis.

 




SKŁADNIKI:

150 G SUSZONEJ FASOLI
1/2 ŚREDNIEJ CUKINII
1 NIEDUŻA MARCHEWKA
1 ŚREDNIA CEBULA
10 DOJRZAŁYCH POMIDORKÓW KOKTAJLOWYCH
180 G MAKARONU Z PSZENICY DURUM (połamane spaghetti, ditali)
1 ŁYŻKA OLIWY
SÓL, PIEPRZ LUB PEPERONCINO

PRZYGOTOWANIE:

Wieczorem, dzień wcześniej namaczamy fasolę w wodzie. Następnego dnia cebulę obieramy ze skórki i bardzo drobniutko siekamy. Marchewkę obieramy i razem z cukinią kroimy wzdłuż na cienkie plastry, a następnie w cienkie paseczki i potem w drobniutką kosteczkę. Pomidorki obieramy ze skórki i również drobno siekamy. W średnim rondlu rozgrzewamy oliwę, dodajemy cebulę, lekko solimy i dusimy kilka minut na niewielkim ogniu, podlewając odrobiną wody. Po kilku minutach dodajemy marchewkę i cukinię i dalej dusimy wszystko przez kolejnych kilka minut. Fasolkę odcedzamy z wody, w której się moczyła i dodajemy do warzyw. Wszystko dokładnie mieszamy. 


Dodajemy ok. 1 - 1,5 litra zimnej wody i doprowadzamy wszystko do wrzenia. Zmniejszamy ogień, przykrywamy częściowo pokrywką i dusimy do czasu aż fasola będzie prawie miękka (ok. 1 - 1,5 godziny). Jeżeli odparuje zbyt dużo wody, to uzupełniamy ją (pamiętajmy, że będziemy w tym płynie gotować makaron, który wchłonie jego zdecydowaną większość). Teraz dodajemy posiekane pomidorki i kontynuujemy gotowanie, aż fasolka będzie miękka. Na tym etapie solimy do smaku i dodajemy peperoncino. Wrzucamy makaron i gotujemy wszystko według czasu podanego na opakowaniu, mieszając od czasu do czasu. Pod koniec gotowania doprawiamy jeszcze ewentualnie do smaku solą i pieprzem lub peperoncino. Makaron podajemy gorący, najlepiej w głębokich talerzach, skropiony kilkoma kroplami dobrej oliwy ekstra virgin.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz