poniedziałek, 31 sierpnia 2015

PASTA ALLA BOSCAIOLA - MAKARON BOSCAIOLA (wersja letnia)

Pierwszy raz pasta alla boscaiola zajadałam w lokalnej trattorii  w malowniczym miasteczku Mistretta w górach Nebrodi. Ich wersja jest z prawdziwkami, z dodatkiem śmietany i salsiccii (salsiccia - sycylijski rodzaj surowej kiełbasy, najczęściej wieprzowej, kóra w podstawowej wersji wzbogacona jest ziarnami kopru włoskiego). W upalne dni taki zestaw, mimo że przepyszny, jak dla mnie jest zdecydowanie za ciężki. Poniższy przepis, w wersji lżejszej, pochodzi z książki  "La cucina siciliana in 1000 ricette" (1000 przepisów z kuchni sycylijskiej),  napisanej przez Albę Alotta, autorkę wielu książek o kuchni sycylijskiej i śródziemnomorskiej. W sezonie grzybowym, zachęcam Was do wypróbowania ze świeżymi prawdziwkami, w pozostałych miesiącach można przygotować to aromatyczne danie nawet z pieczarkami czy też grzybami mrożonymi.




SKŁADNIKI:
(2 porcje)

200 G MAKARONU Z PSZENICY DURUM np BUCATINI, FUSILLI
250 G POMIDORÓW BEZ SKÓRKI
150 G GRZYBÓW LEŚNYCH LUB PIECZAREK
1/2 BAKŁAŻANA
1/2 CEBULI
1 ZĄBEK CZOSNKU
2 ŁYŻKI SERA RICOTTA SALATA ( EWENTUALNIE UTARTY PECORINO )
3 LISTKI BAZYLII
SÓL, PEPERONCINO
OK. 5 ŁYŻEK OLIWY Z OLIWEK

PRZYGOTOWANIE:

Bakłażana kroimy w kostkę lub paski, solimy i zostawiamy na sitku przez ok 30 minut, aby puściły goryczkę. Po tym czasie opłukujemy je pod bieżącą wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym. Rozgrzewamy 3 łyżki oliwy na patelni i smażymy bakłażany na rumiano. Zdejmujemy z patelni i układamy na ręczniku papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Cebulę i czosnek obieramy ze skórki i drobno kroimy. W rondlu rozgrzewamy łyżkę oliwy i dusimy cebulę z czosnkiem przez kilka minut. Pomidory siekamy i dodajemy do cebuli. Wrzucamy porwane listki bazylii, doprawiamy lekko solą oraz peperoncino i gotujemy wszystko przez ok. 10 minut na niedużym ogniu.
Pieczarki czyścimy dokładnie i kroimy w plasterki, czosnek drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy i smażymy  pieczarki z czosnkiem przez kilka minut.
Bakłażany i pieczarki dodajemy do sosu pomidorowego. Doprawiamy do smaku i dusimy wszystko razem przez kilka minut na małym ogniu.
Makaron gotujemy al dente (ok. 1 do 2 minuty krócej niż czas podany na opakowaniu). Odcedzamy pozostawiając odrobinę wody. Mieszamy z przygotowanym sosem oraz z kilkoma łyżkami wody zachowanej z gotowania, podgrzewając na średnim ogniu. Rozkładamy na talerze, skrapiamy odrobiną oliwy i posypujemy tartym serem.




5 komentarzy:

  1. Też to jadłam w Mistretcie. Niedługo może znajdę jakiegoś prawdziwka to spróbuję zrobić

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak się trochę ochłodzi bedę próbować również z szuszonymi grzybami :-)

      Usuń
  2. Pysznie wygląda! Świetny makaron na sezon grzybowy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam takie dania makaronowe :)

    OdpowiedzUsuń