czwartek, 8 maja 2014

MIASTECZKO CASTELBUONO I GÓRY MADONIE

Castelbuono to jedno z moich ulubionych miejsc na Sycylii. Niewielkie miasteczko ze średniowiecznym zamkiem (Castello dei Ventimiglia) położone jest w górach w Parku Krajobrazowym Gór Madonie. Od Palermo to godzina drogi, natomiast z bardzo turystycznego Cefalù niewiele ponad 20 minut samochodem. Park Narodowy Madonie to przepiękne górskie widoki, zimą działają tu wyciągi narciarskie (Piano Bataglia, Piano Zucchi), malownicze, średniowieczne miasteczka na wzgórzach, gaje oliwne oraz wspaniała kuchnia. 


widoki w górach Madonie
Castello dei Ventimiglia

Unikatowym produktem tych stron jest MANNA (nie ma nic wspólnego z kaszą manną). Jest to  wyciekający z pnia jesionu mannowego sok mleczny, który pod wpływem letniego, gorącego powietrza zastyga w grudki, zbierane i przetwarzane na różne sposoby. Manna ma właściwości lecznicze i odżywcze. Jest słodka, ale mogą ją spożywać diabetycy.
W Castelbuono można kupić Mannę w czystej postaci grudek, jak również przetworzoną w formie kosmetyków lub produktów spożywczych.
Miasteczko słynie również ze wspaniałej kuchni. Zawsze odwiedzam uroczą knajpkę Antico Baglio, gdzie tradycyjnie zamawiam pierożki nadziewane prawdziwkami i ricottą z sosem z Manny i szałwii czyli panzerotti ai porcini e ricotta in salasa di Manna e salvia.
Po pysznym obiedzie obowiązkowa jest wizyta w cukierni braci Fiasconaro na głownym placu. Koniecznie musicie spróbować torroncini (cukierki nugatowe z różnymi orzechami) oraz drożdżowych ciast z kremami: z Manny (oro di manna), pistacji (oro verde), migdałów (oro bianco) lub kawy (oro nero).


plac główny w Castelbuono
przejście od zamku w stronę placu
 kościół Maria Santissima Assunta
smakołyki z Fiasconaro

Wracajac z Castelbuono w stronę Palermo i Cefalu zamiast jechać na ładną, ale w sezonie niestety dość zatłoczoną plażę, zatrzymajcie się na kąpiel w okolicach miasteczka St. Ambrogio - plaża wprawdzie kamienista ale zdecydowanie warto, jest dużo mniej uczęszczana, woda ma przepiękny kolor, przy dobrej pogodzie na horyzoncie można dostrzec Wyspy Eolskie.

2 komentarze:

  1. Do Castelbuono można wracać wielokrotnie i za każdym razem miasteczko zachwyca. A w Fiscponaro jest jeszcze jeden przysmak - skórka pomarańczowa w czekoladzie.

    OdpowiedzUsuń