czwartek, 30 listopada 2017

MINESTRA DI ZUCCHINE E PATATE - ZUPA Z CUKINII I ZIEMNIAKÓW

Chłodno, deszczowo, jesiennie... Już nie można posiedzieć sobie wieczorem na tarasie, a zamiast lampki dobrze schłodzonego wina bardziej pasuje kubek gorącej herbaty z cytryną i sokiem malinowym.
Jesień i zima to taki czas kiedy na naszym stole często królują zupy, kremy, buliony.
Zupa z cukinii i ziemniaków jest jedną z nich. W oryginalnym, sycylijskim przepisie używa się do jej przygotowania letniej długiej cukinii (kto był na Sycylii latem na pewno widział takie długie, jasno zielone na warzywnych straganach). Ja jednak akurat takiej nie miałam i zrobiłam zupę z klasyczną cukinią genovese. Zresztą znalezienie długiej cukinii w polskich sklepach jest prawie niemożliwe. Ale z powszechnie dostępną cukinią genovese wyszła wyśmienita.







SKŁADNIKI:
( ok. 4 porcje )

2 WIĘKSZE CUKINIE GENOVESE
0, 5 KG ZIEMNIAKÓW
OK. 200 G KRÓTKIEGO MAKARONU  (ditali, małe muszelki, małe kokardki)
2 ŁODYGI SELERA NACIOWEGO
LUB
JEDNA CAŁA ŚRODKOWA CZĘŚĆ
1 CEBULA
3 GAŁĄZKI NATKI PIETRUSZKI
4 WIĘKSZE DOJRZAŁE POMIDORY
LUB
1 PUSZKA POMIDORÓW KROJONYCH
OK. 1,5 L LEKKIEGO ROSOŁU LUB WYWARU WARZYWNEGO
4 - 5 ŁYŻEK OLIWY Z OLIWEK
SÓL , PIEPRZ


PRZYGOTOWANIE:

Ziemniaki obieramy ze skórki, cukinię dokładnie myjemy. Kroimy warzywa w kostkę. Cebulę oraz selera obieramy i razem z natką pietruszki  drobno siekamy.
W średnim garnku rozgrzewamy 3 łyżki oliwy z oliwek i wrzucamy cebulę z selerem oraz natką. Dusimy wszystko przez ok. 5 minut. Jeżeli używamy świeże pomidory to obieramy je ze skórki i kroimy w kostkę, a następnie dodajemy do garnka z warzywami. Dusimy mieszając przez kilka kolejnych minut.


Teraz dokładamy przygotowane cukinie i ziemniaki, dokładnie mieszamy i dodajemy podgrzany rosół lub wywar. Gotujemy zupę na średnim ogniu przez ok 30 - 40 minut.



Po tym czasie doprawiamy solą, wsypujemy makaron i gotujemy aż będzie al dente. Rozlewamy zupę na talerze, doprawiamy świeżym pieprzem. Posypujemy brunoise (drobniutką kosteczką) ze świeżych pomidorów i skrapiamy kilkoma  kroplami dobrej oliwy z oliwek ekstra virgin. Podajemy gorącą.


* Jeżeli używacie świeże pomidory to warto zostawić parę łyżeczek pokrojonych pomidorów do dekoracji.











3 komentarze:

  1. To co opisujesz to jest młoda tykwa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, wprawdzie obie należą do tej samej rodziny roślin ale ja opisuję Lagenaria longissima a ty mówisz o Lagenaria seringe, która ma zastosowanie raczej jako roślina ozdobna. 😉

      Usuń
  2. Muszę to wprowadzić do naszej kuchni, wygląda bardzo smakowicie. Cukinia wężowa nie chciała u mnie urosnąć, ale innych jest pod dostatkiem.

    OdpowiedzUsuń